Никотинът в тютюна повишава активността на допаминергичните неврони. Въпреки че тютюнопушенето неизбежно води до пристрастяване, учените са открили, че никотинът също променя когнитивните функции и процесите по вземане на решения при пушача, дори когато изборът не е свързан с тютюна.
Разбиране на схемата за възнаграждение
Когато пушачът вдишва цигарен дим, никотинът много бързо достига до мозъка чрез кръвния поток. Никотинът увеличава производството на допамин в nucleus accumbens, предизвиквайки усещане за удоволствие.
Също така се засилва чувството на пристрастяване, което може да се появи бързо, карайки ни неизбежно да изпушим още една цигара, когато се усети отслабване на действието на никотина.
Това явление е валидно и за алкохол, амфетамини или наркотици. Никотинът нарушава нормалното функциониране на тегменталната област. Когато човек употребява тютюн, никотинът се захваща към никотиновите рецептори в мозъка.
Постепенно и в дългосрочен план модифициране на нормалното функциониране на допаминергичните неврони, никотинът може да промени поведението при пушачите, което не е свързано с консумацията на тютюн. Например пушачите са склонни да бъдат по-тревожни и по-импулсивни от хората, които не пушат.
Повече по темата четете в puls.bg
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК